Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Що таке “Пласт”

Що таке “Пласт”

Пласт – українська скаутська організація. Метою Пласту є сприяти всебічному, патріотичному вихованню та самовихованню української молоді на засадах моралі. Будучи неполітичною і позаконфесійною організацією, Пласт виховує молодь на свідомих, відповідальних і повновартісних громадян місцевої, національної та світової спільноти, провідників суспільства. Діяльність Українського Пласту є незалежною від будь-яких політично-партійних чи релігійних впливів, а значить до організації може належати українська молодь без огляду на приналежність їхніх батьків до певної політичної партії чи віросповідання.

ЗВІДКИ ПІШОВ ПЛАСТ
Пласт – це українська скаутська організація заснована на скаутському русі, розпочатим Лордом Бейденом Павлем (Бі Пі) в Англії в 1907 р. Український Пласт засновано др. Олександром Тисовським (ДРОТ), котрий в 1911 р. з іншими співзасновниками розпочав юнацькі гуртки у Львові. “Пластун” це українське слово, яке відповідає англійському “scout”, тобто “розвідник”.
ТЛУМАЧЕННЯ СЛОВА “ПЛАСТУН
  1. Розвідник, який пересувається плазом, на животі. — Ну,.. розставте вартових на чатах, а пластунів пошли, Шраме, на засіди (Стар., Облога.., 1961, 33); Черниш наскочив на якогось пластуна-бійця. Він повз, волочачи на руці автомат, лишаючи на снігу свіжий слід крові (Гончар, III, 1959, 286); // розм. Той, хто пластує, пересувається по-пластунському. Товариші повзали непомітно між кущами.., і тому Янко прозвав їх пластунами (Трубл., Мандр., 1938, 4).
  2. іст. Козак особливих піхотних частин Чорноморського та Кубанського козачого війська, що формувалося з добровольців, які спеціалізувалися на сторожовій службі в очеретах і плавнях. Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 6. — С. 567.
ЯКА РІЗНИЦЯ МІЖ ПЛАСТУНАМИ ТА BOY & GIRLS SCOUTS?
Пластуни займаються загальноскаутськими темами – але українською мовою та в українському дусі. В українській атмосфері діти навчаються не тільки як зорієнтуватись на топографічній карті і в’язати пластовий вузол, але навчаються про життя на природі, патріотизму і про самих себе.
На відміну від більшості скаутських організацій світу, де членство завершується із досягненням 25-ліття, членство в Пласті є пожиттєвим (звісно за бажанням). Умовний віковий поділ передбачає 4 вікові категорії: новаки (6-12 років), юнаки (12-18 років), старші пластуни (18-35 років) та пластуні-сеньйори (від 35 років). Виховна та адміністративна праця в Пласті здійснюється старшими пластунами та пластунами-сеньйорами виключно на волонтерських засадах.
ТРИ ГОЛОВНІ ОБОВ’ЯЗКИ ПЛАСТУНА
Це зобов’язання, які бере на себе пластун, складаючи Пластову присягу. Ці обов’язки наче три дороговкази, мають стояти пластунам у пам’яті, просвічувати пластовий шлях у щоденному житті.
Головні обов’язки складаються із таких пунктів:
  1. Бути вірним Богові та Україні;
  2. Допомагати іншим;
  3. Жити за Пластовим законом і слухатись пластового проводу.
Вірність Богу вимагає від пластуна не лише віри в Бога, але й ведення відповідного морального особистого життя. Вірність Богові пластуни виявляють справами, поводячись згідно з моральними правилами та проявляючи любов до ближнього. Вони відчувають обов’язок дбати про інших чи то в родині, в школі, гуртку; шанують все створене Богом, визнають гідність людини, дбають про добро інших створінь, піклуються про природу. Вони розвивають відчуття краси і дотримуються естетичних норм в своїй поведінці, мові, вигляді. Пластуни нікого не принижують.
Кожний пластун чи пластунка шанує Бога згідно зі своїм віровизнанням і одночасно шанує право кожного на своє віровизнання.
Бути вірними Україні означає вважати себе частиною української громади. Вірність Україні символізована у пластовому гербі, де пластова лілея нерозлучно переплетена з українським тризубом. Україна — ціла українська спільнота, поселена на прадідівській землі та поза її межами; це, зокрема, культура, мова та інші матеріальні та духовні надбання, здобуті продовж століть існування українського народу.
Для юнаків та юначок це значить, що вони:
  1. вивчають і використовують українську мову;
  2. вивчають літературу, історію, географію і культуру українського народу, українську спадщину;
  3. знають українську національну символіку та гімн;
  4. плекають українські звичаї, знають і дбають про українське суспільство.
Окремо зверну увагу, що у пластових осередках поза Україною обов”язковою невід”ємною складовою виховання пластунів є виховання почуття патріотизму до рідної країни чи то Канади, чи США, чи Австралії, Німеччини чи іншої країни. У жодному разі немає ніякого протиставлення України з іншою, рідною пластунам, країною. Там де звучить заклик про любов до України, відразу говорять і про любов до Канади чи іншої країни. Пластун усвідомлює, що він повинен бути добрим громадянином тієї держави, де він народився чи проживає.
Обов’язок допомагати іншим окреслює відношення пластуна до свого оточення, до людей і до природи. Це означає не лише виконувати громадські обов’язки, але і творити добрі вчинки з власної ініціативи. “Добре діло” має бути зразком гуманного характеру пластуна, його індивідуальних здібностей і тому повинно приносити задоволення. Пластовий обов’язок закликає не лише любити ближнього, а й допомагати йому. Пластун повинен бути корисним членом спільноти, у якій живе. Практичне застосування цього обов’язку є у ідеї “щоденного доброго діла”, про що символічно пригадує вузлик на пластових відзнаках. Необов’язково, щоб це було велике діло, але треба, щоб воно виходило з доброї волі пластуна, щоб принесло комусь чи чомусь, людині, тварині чи рослині якусь користь і щоб для цього пластун приніс якусь жертву: час, зусилля чи річ.
ЧОМУ ВЧАТЬ У ПЛАСТІ
Новацькі вмілості (skills) можна поділити на 7 (сім) основних груп, залежних від змісту вмілості. Інформація з http://plast.ca/, тому зустрінете унікальні для Пласту українські слова.
  • Природознавство (наприклад, водолаз, географ, дослідник планети, еколог, рибалка, слідопит та інші)
  • Життєва зарадність (кухар в природі, майстер на всі руки, санітар, мандрівник та ін.)
  • Тіловиховання/Спорт (атлет, вершник, спортсмен, стрілець та ін.)
  • Хобі/Естетичне виховання (актор, журналіст, кінорежисер, настільні ігри, фотограф, художник та ін.)
  • Українська спадщина (любитель минулого, мовознавець, міфологія, писанкар, співак, танцюрист та ін.)
  • Наука/технологія (автомеханік, археолог, астроном, авіатор, конструктор та ін.)
  • Добре громадянство (законознавець, пластовий побратим, громадянин світу та ін).
Plast - Ukrainian Scouting

Джерело: plast.ca

Детально по кожній вмілості тут
Юнацькі вмілості тут
Юнаки навчаються і першій допомозі (CPR and First Aid), і картографії, і альпінізму, їзді верхи, стрільбі з лука та рушниці, легкій атлетиці, скелелазанняю, навчанню дітей, та багато іншого. Тут вже можна вибрати спеціалізацію, наприклад, літунське пластування (будівництво літаків, літунська навігація, літунство) чи морське пластування (бортова механіка, вітрильництво, водолаження, скіперство) та інше.
Наприклад:

Джерело: plast.ca

ЯК, ДЕ І КОЛИ ВІБУВАЮТЬСЯ ЗАНЯТТЯ У МАНІТОБІ
  • Для новачків (6-12 років) кожної суботи з 1:30 до 3:00 післяобіду. 
  • Новачки розділені по групах (роях) за віком та статтю (хлопчики/дівчатка). В рої 4-6 діток (залежно від кільності по конкретному віку), якими займається братик чи сестричка (інструктор-пластун-волонтер 15-18 років, які пройшли спеціальні заняття), які навчають дітей якоїсь вмілості (skill) як правило через гру. Зверну увагу, що методологія виховання та навчання в Пласті єдина по усьому світу. Це принцип граючись навчаємось. Кому цікаво, почитайте про Велику Гру, яка є основою навчання в Пласті.
Що діти роблять на заняттях (сходинах)?
  • Граються, співають, майструють, слухають, дискутують, малюють, сміються, вчаться в’язати вузли і знаходити шлях за знаками мандрівника…
  • НЕ: дивляться телевізор, грають в комп’ютерні ігри, байдикують
Кожного року пластуни-новаки проводять 2 тижні у таборі, де вони навчаються за спеціальною програмою, яка розробляється дуже досвіченими педагогами.
  • Для юнаків (13-18 років) кожного понеділка з 6:30 до 8:00 вечора
Plast Ukrainian Youth Association of Canada
Address: 623 Flora Ave, Winnipeg, MB R2W 2S4
Phone: (204) 586-2390
Юнацький Пласт – це не тільки навчання вмілостям, а й багато подорожей по Канаді та цілому світу по різних цікавих місцях.
Насамкінець: приєднатись до Пласту можна будь-коли, чи вам 6 років чи 40 чи 50. Головне – бажання. Найлегший шлях – віддайте свою дитину до Пласту, і пізніше, ви навіть не зчуєтесь, як будете активно допомагати Пласту!
Використані джерела:
СКОБ!
СКОБ — гасло та привітання Пластунів, супроводжується потиском лівої руки, при офіційних заходах, пластуни вітаються піднесенням трьох пальців правої руки (Великий палець притримує на долоні зігнений мізинець).
Літери гасла є першими літерами чотирьох слів, що характеризують пластунів:
  • Cильний розумом та тілом
  • Красний душею
  • Обережний в замислах та планах
  • Бистрий у думці та справах
Також:
Скоб — неверифікована назва хижого птаха (орлана-білохвіста (Haliaetus albicilla) або скопи (Pandion haliaetus)), якого пластуни вважають своїм символом.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.